1. Mi a motorolaj?
A kenőanyagok közé tartoznak. Ezek a termékek a belsőégésű motorok kenésére szolgálnak, elősegítve ezzel a jobb teljesítményt és a megbízható működést. A kenőanyagok használatának és működésének lényege, hogy a megkent alkatrészeket bevonják és azokon egyfajta védőréteget képeznek.
2. Milyen gyakran kell cserélni a motorolajat?
A legideálisabb kiindulási pont a motorolaj cseréjét illetően a gépjármű kézikönyve, azonban ezzel kapcsolatban nem árt az elővigyázatosság! A kézikönyvben feltüntetett olajcsereperiódus csak akkor igaz és alkalmazható, ha normál használatban van az autó, és szigorúan olyan motorolajat kap, amilyet a kézikönyv előír. Ha ettől eltér valami, máris módosul a motorolajcseréjének időintervalluma.
3. Télen fagyállót, nyáron hűtővizet használjunk?
Igen, autónk motorjának a megfelelő hőmérséklet biztosításáról, nyáron a hűtővíz gondoskodik, télen pedig a fagyálló. A fagyálló szintjét mindig meleg motornál állapítsuk meg, és benzinkúton érdemes beméretni, hogy valóban hány fok a dermedéspontja. A fagyálló felhasználásakor nagyon fontos, hogy betartsa a termék hátoldalán található biztonsági előírásokat és a betöltés előtt ne felejtse el leengedni a korábbi hűtőfolyadékot!
4. Mi a hidraulika olaj?
A hidraulika olajok közé tartozik minden olyan olaj, ami kenőolajként működik. Ezek a kenőolajak az olyan hidraulikus berendezésekben, mint amilyen egy pumpa vagy szivattyú, is végeznek fontos feladatot. Erőátviteli közegként funkcionálnak.
Az, hogy a kenőanyag jól végzi-e a feladatát, a kiválasztott olaj tulajdonságain is múlik, így például annak megfelelő viszkozitásán. A hidraulika olajok kiválasztásánál a viszkozitás mellett a teljesítményszintjük is számít.
5. Milyen kategorizálási rendszere van a motorolajnak?
Európában a vezető európai autógyártókat tömörítő szervezet, az ACEA határozta meg a motorolajok kategorizálási rendszerét, amely a következő:
„A" - benzinüzemű autókban használt motorolajok
„B" - dízelmotorok kenőanyagai
„C" - alacsony SAPS tartalmú, vagy dízel részecskeszűrővel kompatibilis termékek
„E" -haszongépjárművek motorolajai
6. Mit jelent az egyfokozatú és többfokozatú kenőolaj?
Az egyfokozatú olajok viszkozitása egy szűken behatárolt külső hőmérsékleti tartományon belül teszi lehetővé felhasználhatóságukat az optimális kenés biztosítása mellett. A többfokozatú olajok rugalmas viszkozitásuknak köszönhetően jóval szélesebb külső hőmérsékleti tartományon belüli alkalmazhatóságot nyújtanak.
7. Mit takar a kenőolaj tisztító hatása?
Az olaj szennyezőanyag oldó, befogadó és megtartó képessége. A kenőanyag például a korom, vagy lakk felhalmozódását gátolja a súrlódó felületeken azzal, hogy azt oldja, befogadja és szállítja a rendszerbe iktatott szűrőkig.
KÉRJE SZAKÉRTŐINK SEGÍTSÉGÉT!